Ayakkabı Kokusuna Etkili 7 Çözüm

0
39 views
Ayakkabı Kokusuna Etkili 7 Çözüm
- Sponsor Bağlantılar -

Gün içerisinde saatlerce ayağınız da duran ayakkabılar zamanla koku yapmaya başlar. İşte size ayakkabı kokusunu etkili 7 çözüm. Ayakkabınızın kokmamasını sağlamanın yanında ayak bakımınızın da düzenli olarak yapılması oldukça önemli bir husus. Ayakkabınızın içindeki o kötü kokudan nasıl kurtulabilirsiniz? kokuyu gidermek için yapmanız gereken belli başlı yöntemler neler? şimdi sizlere onu sunucağız.

Ayakkabının iç kısmındaki katman teri ve mikropları daha büyük bir yoğunlukla tutmuş olduğundan onlardan kurtulmak sizi biraz terletebilir. Ama endişelenmenize yada panik yapmanıza gerek yok. Çünkü bu kadar inatçı olan ayakkabınızın içindeki kokudan ve terden kurtulmanız için birkaç basit ve etkili çözüm var. Hadi bu çözümleri beraberce inceleyelim.

Ancak şunu başta belirtmekte fayda var. Önemli olan kokuyu gidermenin yanında o kokunun kökenini bulmak ve ortadan kaldırmak oldukça önemli. Ayakkabı bakımını düzenli yapmış olsanız dahi o kokunun kökünü kurutmadığınız sürece aynı kokunun devam etme riski her zaman var.

Ayakkabı Konusuna Etkili 7 Çözüm

-Sodyum Bikarbonat (Kabartma Tozu) :

Ayakkabılarınızın iç tabanlarına koyacağınız birer yemek kaşığı sodyum bikarbonatı iyice dağıtıp gece boyunca bekletmeniz yeterli. Sabah kalktığınızda göreceğiniz tek şey ayakkabılarınız yenilenmiş gibi görünmesi. Doğal bir element olan Sodyum Bikarbonat yardımı ile ayakkabınızdaki kötü koku ve nemi hapsedersiniz.

-Talk Pudrası (Bebek Pudrası)

Talk pudrası ya da bebek pudrasını iki şekilde kullanabilmeniz mümkün. Çünkü talk pudrası da sodyum Bikarbonat’ a benzer bir etkiye sahiptir. Ayakkabınızdaki nemi ve kötü kokuyu hapseder. İki şekilde kullanabilmeniz mümkün demiştik. Birinci kullanım şekli sodyum bikarbonata benzer şekilde ayakkabılarımız zeminine dökmek ve gece boyunca bekletmek. Ancak sabah ayakkabılarınızı giyerken pudrayı temizlemekte fayda var. İkinci ve en zahmetsiz olan yöntem ise gayet basit. Çoraplarınızı giymeden ayaklarınıza bu pudradan dökmek. Hem ayağınızdaki hem de böylelikle ayakkabınızdaki nemden kurtulmuş olursunuz.

-Ayakkabı İçindeki Bakterileri Yok Etmek

Bunun için size gerekli olan bir miktar ada çayı yada lavanta. Evinizde de bu bitkileri bulundurmakta fayda var. Çünkü evinizdeki kokuları dahi bastırmayı iyi becerirler. Ayakkabılarınız için yapmanız gereken tek şey bir miktar lavanta ya da ada çayını ayakkabınızın içerisine koymak. Daha sonra evinizin balkon gibi temiz hava alan bir yerine koyun ki temiz hava da bakterilerin yok olmasına yardım etsin.

-Tarçın yada Karanfil 

Ayakkabı içerine koyacağınız bir miktar karanfil ya da tarçın kokuların bastırılmasında size yardımcı olabilir.  Malum tarçın ya da karanfilin kendine has keskin bir kokusu bulunmakta.

-Portakal,Mandalina,Limon Kabuğu

Portakal, mandalina gibi meyvelerin keskin aromatik kokularının yanında ferahlatıcı etkisi de bulunmakta. Bu meyvelerin kabuklarını ayakkabı içerisine koyarak hem kötü kokuların giderilmesini hem de daha temiz olmasını sağlamış olacaksınız.

-Çay Ağacı Yağı

Bu yağın çok güzel dezenfektan özelliği bulunmakta. Baharat satan dükkanlarda ya da eczanelerde çok rahat bulabileceğiniz bu yağ ile hem ayakkabılarınızı dezenfekte edebilirsiniz hem de ellerinizi. Evet yanlış duymadınız ellerinizin temizliğinde de çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca fiyatı da benzer kimyasal ürünlere göre oldukça da makul. Uygulaması da oldukça basit. Yapacağınız tek şey haftada bir kaç kere ayakkabı tabanınıza bu yağdan bir kaç damla damlatmak.

-Kahve

Hepimizin malumu kahve her derde deva. Ayaklarınızı kahve ile ovarak masaj yaptıktan sonra ayakkabı içerine de bir miktar koyabilirsiniz. Bir gece sonunda göreceğiniz tek şey temiz kokan bir ayak ve ayakkabı.

Her şeyden önce ayak temizliği çok önemli. Çünkü ayakkabı içerisindeki kötü kokuya neden olan ayaklarımızın ayakkabı içerisinde gün içerisinde çok fazla terlemesi. Ancak fark ettiğimiz bir başka konuda bazı ayakkabıların diğerlerinden daha fazla kokması. Çünkü bazı ayakkabıların tabanı diğerlerine göre daha fazla ter tutar ve bu da bakterilerin üremesi için fazlasıyla yeterli. Eğer yukarıda ki yöntemlerden bir kaçını denedikten sonra kötü koku hala devam ediyorsa mutlaka o ayakkabının iç tabanlarını düzenli bir şekilde değiştirin. Unutmamak gerekiyor ki uzun vadede ayakkabıdaki bu problem ayak problemlerine neden olabilir.

Her gün kapalı ayakkabı giymekte kötü koku probleminin artmasına neden olur. Eve geldiğinizde gün içerisinde giymiş olduğunuz ayakkabıları havalandırmanız da fayda var. Ayakkabı kalitesinin bununla ilgisi bulunmamakta. Çünkü her ayakkabı mutlaka az ya da çok koku mutlaka yapar. O yüzden ayakkabıları düzenli olarak temiz tutmakta fayda var. Ayrıca ayaklarınızda terleme problemi var ise talk pudrası ya da bebek pudrası yöntemini denebilirsiniz. Ayaklarınızda mantar problemi var ise mutlaka bir doktora gitmekte fayda var. 

Son olarak vücut sağlığınızın ayak sağlığından geçtiğini unutmayın.

 

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here