Serotonin düzeyinizi doğal yollarla artırmanın yolları

0
48 views
Serotonin düzeyinizi doğal yollarla artırmanın yolları
Serotonin düzeyinizi doğal yollarla artırmanın yolları
- Sponsor Bağlantılar -

Serotonin aslında mutluluk hormonudur. Nasıl sevgiliniz olmadan hayat tatsız ise, serotonsiz de hayat mutsuz ve çekilmez hale geliyor.  Çünkü serotonin bizi hayata bağlayan, mutluluk ve aynı zamanda neşe veren, depresif hayatımıza da ışık tutan bir kimyasal durumunda. Peki, serotonin düzeyinizi doğal yollarla artırmanın yolları var mıdır?  Merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevaplarını sizler için hazırladık…

Bu hormon vücut için o kadar önemli ki düzeyi düştüğünde vücut hemen tepki göstermeye başlıyor. İştah artışıyla beraber ağrılar artmaya ve geçmeyen migren ağrıları oluşmaya başlıyor. Eskisine oranla daha depresif ve mutsuz hale geliyoruz.

Serotonin Nedir?

Serotonin Nedir?

Serotonin eşittir mutluluk hormonu diyebiliriz. Bizlere canlılık, mutluluk ve zindelik hissini veren bir nürotransmitterdir. Eksikliğinde kişide depresif, sıkılgan, cansız ve yorgun ruh hali gözlemlemesine yol açar. Nürotransmitterler ise sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevlidir. Dolayısıyla beynin sağlıklı çalışmasının da hayati rolleri vardır.

Serotomin homonu beyinde salgılanır ancak vücudun her noktasın da üretilir. Özellikle bağırsaklarınızdan. Bağırsaklardaki üretimin azlığını ya da çokluğunu belirleyen faktör ise bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin oranı ve sayısıdır.  

Zaten depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar kullanıldığında serotonin adını sık sık duymanız muhtemel. Serotonin ile depresyon arasın da sıkı bir ilişki vardır diyebiliriz. Ayrıca erkeklerde bu hormonların azalması kadınlara göre daha az etki gösterebilmektedir. Erkekler kadınlara göre depresyona daha az girmekte ancak kadınlar da bu etki daha çabuk görülebilmektedir.

Serotonin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

-Serotonin hormon düzeyi arttığında kendinizi daha mutlu ve zinde hissedeceksiniz.

-Uykusuzluk problemleriniz kendiliğinde çözülecek ve kendinizi daha öncesine göre daha zinde hissedeceksiniz.

-Depresyondan biraz daha uzaklaşacak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

-Uğraş verdiğiniz işlerden daha çok keyif alacak sıkılgan ruh haliniz kendiliğinden son bulacaktır.

Görüldüğü üzere insan için oldukça büyük önem taşıyan bu hormon için doğada bize yardımını esirgemez. İşte size serotonin düzeyini doğal yollarla artırmanın yolları

Serotonin Düzeyinizi Doğal Yollarla Artırmanın Yolları

1. Güneş Işığında Daha Fazla Zaman Gerçirmek serotonin düzeyini artıracaktır

Serotonin düzeyini artırmak için güneş ışığı
Serotonin düzeyini artırmak için güneş ışığı

Malum insanoğlu bu yüzyılda daha az güneşlenme sürelerine sahip. Daha önceleri insanlar zamanlarının çoğunu dışarıda geçirirken şimdi ya evlerinde ya da çalışmış oldukları ofis içerisinde geçirmektedirler.  Bu da güneş ışığı yardımıyla üretimi artan D vitaminin daha az salgılanmasına yol açmaktadır. Ancak bilinmeyen şu ki D vitamini serotinin hormonunun salgılanmasında aktif rol aldığı. Özellikle günümüzün en önemli problemlerinden birisi haline gelen depresyon hastalığının artmasının başlıca sebebinin bu olması oldukça mantıklı geliyor. Kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla depresyona girmemizin de asıl nedeni bu. Bu nedenle yaz kış demeden güneş altında durmamız ve güneş ışıklarından faydalanmamız gerekiyor ki daha mutlu olalım.

2. B6,B9 ve B12 Vitaminleri Almaya Özen Gösterin

Özellikle B6 vitamini bu metabolizmanın üretimi konusunda temel taşı. B6 vitaminin vücuttaki düzeyi düşünce serotonin salgısının düzeyi de düşer. Doğal olarak da bizler eskisine nazaran daha depresif, huysuz ve her yeri ağrıyan insanlar oluveririz. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların bu konuya azami özen göstermesi gerekir. Bu nedenle B6 vitamini içeren yiyeceklerden daha fazla tüketmeye özen göstermelidirler.

B6 ve B12 vitaminleri triptofan ile birlikte tüm hayvansal gıdalarda mevcut. B12 vitaminin en zengin olduğu hayvansal besinler arasında karaciğer vardır. Vegansanız ya da vejeteryansanız da üzülmeyin. Tam tahıl ürünleri, ay çiçek çekirdeği, ceviz, bezelye, bürüksel lahanası, patates, muz ve avakado da zengin B6 vitamini bulunur ve bunlardan yiyerek vücudunuzu çok rahat bir şekilde destekleyebilirsiniz.

3. Her Öğünde Protein Almaya Özen Gösterin

Serotonin düzeyini artırmak için proteince zengin besinler tüketin
Serotonin düzeyini artırmak için proteince zengin besinler tüketin

Her öğünde mutlaka proteince zengin hayvansal ve bitkisel gıdalar tüketmeye özen gösterin.

4. Bol Miktarda Doğal Fermante Gıda Tüketin

Daha önce belirtmiştik. Serotonin üretim merkezinin bağırsaklar olduğunu. Sağlıklı bir bağırsakta doğal olarak daha çok serotonin molekülü üretilecektir. Bağırsakların sağlığı için ise fermante ürün tüketmeniz oldukça önemli. Süt, evinizde yapacağınız doğal yoğurt ve kefir.

5. Yeşil Çay İçmeye Özen Gösterin

Yeşil çayın diğer çaylara göre serotonin düzeyini artırdığı kanıtlanmıştır. Hem de iyi bir antioksidandır. Bu nedenle diyetisyeniniz siz diyet yaparken yeşil çay içmenizi önerir.

6. Masaj Yaptırın

Masaj yaptırarak da vücutta serotonin düzeyinin artmasını sağlayabilirsiniz. Her masaj sonrasında ağrıların azalması ve insanın kendisini daha iyi hissetmesi bu yüzdendir.

7. Alkol ve Kahve Tüketimini Azaltın

Alkol ve kahve tüketimi serotomin üretim düzeyine bir etkisi doğrudan bir etkisi olmasa da serotonin reseptör algılama düzeylerini azaltarak, sizin etkilenmenize yol açar.

8. Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz sayesinde bütün kas gruplarını çalıştırır ve kalbin atış hızını artırabilirsiniz. Bu da bu hormonun salgılanmasını artırır. Ancak ağır sporları yapamıyorsanız bile düzenli olarak yürüyün.

9. Toprakla Uğraşın

Serotonin düzeyinizi toprakla uğraşarak artırın
Serotonin düzeyinizi toprakla uğraşarak artırın

Toprağın içerisinde bol miktarda bakteri bulunduğu bilinen bir gerçek ve bakterilerin serotonin düzeyinin artırılması hususunda büyük faydası bulunmaktadır. Ayrıca stresin azaltılmasında da büyük önem taşımaktadır.

10. Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin. Stres Düzeyini Azaltın

Hayatımız yeterince stresliyse sizi strese sokan şeyleri bulmaya çalışın. Onları bitiremiyor olabilirsiniz ancak azaltabilirsiniz. Çünkü stres bu hormonun salgılanmasına engel oluyor.

11. Triptofon Açısından Zengin Besinlerle Beslenin

Triptofon seratonin yapımın da temel taşı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu nedenle triptofon bakımından zengin besinlerle beslenin. Bu gıdalar: hindi eti, süt, peynir, yoğurt özellikle doğalsa, kırmızı et, yumurta, badem ve soya fasülyesi.

12. Bağırsak Sağlığınız İçin Lifli Gıdalar Tüketin

Serotonin düzeyinizi doğal yollarla artırmanın yollarından biriside lifli gıda tüketimidir. Lifli gıda özellikle prebiyotikler bağırsak sağlığı açısından önemlidir. Bağırsak da bulunan sağlıklı bakterilerin artışına dolayısıyla da bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Serotonin konusunda wikipedi üzerindeki yazıyı bu linkten inceleyebilir veya 7 günde 7 kilo verdiren su diyeti yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca facebook üzerindeki hadidedikoduya sayfamıza üye olabilir güncel haberlere anında ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here