Mandala Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

0
327 views
Mandala nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?
- Sponsor Bağlantılar -

Mandala, kökleri 40000 yıl öncesine dayanan bir çizim sanatıdır. Asıl kaynak yeri Hindistan ve Tibet’ tir. Mandala enerjiyi yutan kap anlamına da gelir. Peki, mandala nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, mandala terapisi nerelerde kullanılır? İşte tüm bu sorularınızın cevaplarını hadidedikoduya.com ekibi olarak sizler için araştırdık…

Mandala Nedir?

Doğu dillerinde kelime anlamı olarak “enerjiyi saklayan kap” anlamına geldiğini söylemiştik. Yani Mandala’ yı yaparken ne hissediyorsanız ya da dilekleriniz ne ise bu mandala tarafından tutuluyor. Dolayısıyla güzel enerjiler yüklediğiniz zaman yapmış olduğunuz resmi duvarınıza asmayı tercih edebilirsiniz. Ya da olumsuz enerjileri aktardığınızı düşündüğünüzde ise resmi yakarak küllerini gökyüzüne savurabilirsiniz.  Üzerinde uğraş vereceğiniz Mandalalar her zaman daire formundadır. Belirgin olarak görünen merkez noktasının etrafında boyayabileceğiniz şekiller bulunmaktadır. Kare biçimindeki motifler dahi yuvarlak formlarını korumaktadır. Merkezinden başlayan birbirinden farklı semboller bir araya gelerek bir bütünü oluştururlar. Boyamada ise 12 renk oldukça önemlidir ve özellikle dikkate alınır.

Mandala Ne İşe Yarar?

Mandala ne işe yarar?

Ne işe yarar sorusuna kısaca cevap vermeye çalışalım. Bunun için aslında bir nevi meditasyon sanatı ya da resim meditasyonu da diyebiliriz. Her kesimin içerisinde bulunduğu stres ve sıkıntıları çözebilecek bir yöntem durumunda olan Mandala; kişinin stres, bunalım gibi durumlarına da iyi geliyor.  Semazenlerin bizde bıraktığı etkiye benzer şekilde etki gösterir ve kendimize dönmemizi sağlar. Ruhun ilacı olarak da tabir edilir.

İlk mandalalar tarih öncesinde çizilen mağara duvarlarında ki çizimlerde karşımıza çıkıyor. Aslında günümüz de biz farkına varmasak bile hemen her gün bir şekilde bu motiflerle karşılaşmamamız mümkün. Örneğin çeyizlerimiz için ördüğümüz dantel motiflerinde. Aslına bakarsanız birçok kültür ya da dinde farklı isimler adı altında kendine yer bulmuştur. Mesela tezhip sanatı, çini ya da dantel motifleri bunlara iyi birer örnek olabilir. Mandalanın tam olarak ne olduğunu anladığınızda, mekânlarda bulunan mandala resimlerini ilk bakışta mutlaka görebilmeniz mümkün hale gelecek.   

Demek ki bu sanatı hayattan ayrı düşünmemek gerekiyor. Birçok yerde mandalayı görebilmeniz mümkün. Mesela çiçek yapraklarında ya da saçlarımızın çıkmış olduğu noktada.    

Bu meditasyon sayesinde size ruhsal olarak dinginlik, iç huzur ve sükunetin geri gelmesi mümkün hale gelecek. Çizimlerini ya da boyamasını yapmamış olsanız dahi mandalaya baktığınız da bile rahatlatıcı bir etkisi olduğunu hemen göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Eskisine Oranla Daha mutsuz, uykusuz ve yorgun mu hissediyorsunuz. Çekilmez ağrılarınız ve hiç geçmeyen migren ağrılarınız mı var. O zaman bu yazıyı okumanız da fayda var. Hemen hadidedikoduya.com/saglik/serotonin-duzeyinizi-dogal-yollarla-artirmanin-yollari-4015.html adresini ziyaret edin.

En Çok Hangi Konuda Bize Yarar Sağlıyor

Bu çizim sanatı aslında bir meditasyon yöntemi. İç huzuru ve barışı sağlamanız açısından da oldukça faydalı. Yani anlayacağınız üzere ruhsal konularda oldukça büyük yararı var.

Mandala Nasıl Yapılır, Çizim İçin Deneyimli Olmaya Gerek Var mı?

Mandala nasıl yapılır
Mandala nasıl yapılır

Çizim nasıl yapılır, konusunda değinecek olursak kendiniz çok rahat bir şekilde çizebilirsiniz. Bu sizde meditasyon etkisi yaratacak, sizi oldukça rahatlatacaktır. Eğer çizmek istemiyorsanız hali hazırda çizilmiş olanları da boyamak oldukça işinize yarayacaktır. Bu kendinize odaklanmak ve kendinizle olan bağınızı güçlendirmek adına yapabileceğiniz en iyi eylem türü durumunda. Mandala merkezi ile ilgilenmek, kendi merkezinizi bulmanızı sağlarken, merkez etrafında odaklanmak ise kendinizi açmazların içerisinden çıkarmak adına oldukça etkili olacaktır.  Renk seçimi konusunda ise kendinizi sınırlamanıza hiç gerek yok. Bırakın benliğiniz ne istiyorsa o rengi kullanın.

Çizim yapmayı bilmemek ise mandalayı çizmenize asla engel değil. Estetik kaygılar gütmektense bırakın kendinizi renklerin dünyasına, o alıp geri getirsin sizi.

Bu rehabilitasyonun üzerinizdeki etkilerini küçümsememeniz gerekiyor. Kişilerdeki kaygı, stres düzeyini azaltmasının yanı sıra akıl açıklığı ve stresten arınmış bir ruh halini vaat ediyor.

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here