Diyafram Nedir, Basit Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

0
69 views
Diyafram Nedir, Basit Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?
- Sponsor Bağlantılar -

Nefes eşittir hayattır. Sadece doğru nefes alıp vererek sağlık ve neşeye ulaşabileceğinizi biliyor musunuz? Peki diyafram nedir, basit diyafram nefesi nasıl alınır? Basit diyafram nefesi egzersizleri Hadidedikoduya.com’da bulabilirsiniz.

İnsanoğlu binlerce yıldır zihinsel, ruhsal ve bedensel sağlıkları için nefes teknikleri geliştirmişlerdir. Bu nefes tekniklerden biriside diyagram nefesidir.  Doğru nefes alarak yaşam kalitemizi artırabilmemiz mümkün. Aslında sağlıklı nefes almanın en doğru yolu da diyafram nefes olduğu söylenir. Peki diyafram nefesi nasıl alınır?

Bu konuya girmeden önce diyafram nedir onu açıklayalım.

Diyafram Nedir, Ne İşe Yarar?

Diyafram, anatomik olarak karın ile göğüs boşluğunun arasında yer alan ve bu iki boşluğu birbirinden ayıran ince fakat geniş bir kastır. Diyafram, kasıldığı zaman göğüste genişlemeler meydana gelir ve göğüs boşluğunda bir pompa görevi görerek akciğerlere hava girmesini sağlar. Tabi ki ciğerlere sadece diyafram aracılığı ile hava girmez. Yardımcı kaslar aracılığı ile de akciğerlere hava girmesi sağlanır. Ancak diyafram kullanmadan alınan her nefes, akciğerin yalnızca beşte üçünü doldurur. Kalan beşte ikilik kısmını ise ancak diyafram nefesi alarak tamamlayabilirsiniz. İşte o zaman nefes sistemi tam kapasiteyle çalışır ve daha fazla oksijen organlara taşınır.

Tamam, ama aldığımız nefes zaten bize yetiyor, ne gerek var diyafram nefesine dediğinizi duyar gibiyim. Doğru nefes alış verişi ile stresten, uykusuzluktan, kilo problemlerinden vb. çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Sizin içinde bu tür problemler var ise o zaman okumaya devam edin. Doğru nefes alıp vermeyi öğrendikten sonra bu tür problemlerinizin ve problemlerden kaynaklı şikâyetlerinizin zamanla azaldığını hatta bittiğini göreceksiniz.

Diyafram kadın ve erkeklerde farklılıklar gösterir. Diyafram hareketlerinden dolayı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görev yapmaktadır. Nefes alırken kadınlarda diyafram genişlemesi enine doğru olduğu gözlemlenirken erkeklerde ise bu yukarıya doğru gerçekleşmektedir. Kadınlardaki bu yapısal durum hamilelik sürecinde nefes hareketlerin de yavaşlamaya hatta ve hatta azalmaya neden olmaktadır.

Diyaframla ilgili yeterince bilgi verdik şimdi sıra geldi diyafram nefesi nasıl alınır konusuna.

Basit Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Diyafram nefesi, bizler henüz çocuk iken farkında olmadan aldığımız ve aslında alınması da gereken en doğru nefes alma yoludur. Bebekleri ve çocukları gözlemlediğimizde nefes alırlarken karnın ve göğüs boşluğunun birlikte şiştiğini gözlemleriz. Ancak büyümeye başladığımızda doğru olan nefes yöntemini zamanla unuturuz.

 • Ağzınız kapalı halde dursun. Diliniz ön iki dişe değecek şekilde rahat dursun. Rahatlayın, gevşeyin.
 • İki burun deliğinden ihtiyacınız olduğu kadar nefes alıp vermeye başlayın. Çok derin almak için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Ne kadar ihtiyacınız varsa o kadar.
 • Nefes alırken karnınız dışarı doğru çıkacaktır. Verirken de içeri doğru çekilecektir. Diyafram kasının doğru çalışma belirtileri karnın yaptığı bu gel git süreçleridir.
 • Farkındalığınızı karın bölgesine yoğunlaştırın. Gözlerinizi kapatın ve diyafram bölgenize odaklanın.
 • Almış olduğunuz tüm nefesin bir balon gibi diyaframınızı şişirdiğini düşünün.
 • O balon şiştiğinde ise nefes verin ve o balonu söndürün.
 • Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta ciğerlerinizdeki tüm hava bitene kadar nefes verme işlemine devam etmenizdir. Yani aldığınız tüm nefesi ciğerlerinizden boşaltmalısınız. Ancak bunu birden bire değil yavaş yavaş yapmanızda fayda var. Zamanla nefes verme süreniz düzelecektir.
 • Nefes egzersizlerinin en büyük sırrı bu nefes verme süresinde saklıdır. Aldığınız nefesi ne kadar iyi verebilirseniz yaşam kalitenizde o kadar çok artacaktır.
 • Bu egzersizleri günün sabah ve akşam saatlerinde boş mideyle yapmanız önemli. Malum dolu bir mideyle diyaframı şişirmek oldukça zor bir iştir. Her gün 5-10 dakika uygularsanız tüm sinir sisteminiz düzene girecek ve dengelenecektir.
 • Vücut egzersizlere alıştıkça nefes alıp verme süresini uzatmanızda fayda var. İçinizden nefes alırken 1-2-3-4-5-6 kadar sayabilir ve nefes verirken de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Nefes egzersizleri başlangıçta baş dönmesi ya da yorgunluk yapabilir. Bu gayet normaldir çünkü ciğerleri tam kapasite ile oksijen ile dolduruyorsunuz. Bu da sizde sersemletici bir durum yaratabilir. Ancak bu durum kalıcı değil geçicidir.

Diyafram Nefesinin Faydaları Nelerdir?

 • Vücudu panik ve stresten arındırır.
 • İyi nefes almak cilt sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Uyumadan önce yapacağınız egzersiz sayesinde mışıl mışıl uyuyacaksınız.
 • Kilo probleminiz mi var? Diyafram nefesi sayesinde kilo vermeniz hızlanacak.
 • Odaklanma ve konsantrasyon problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Kalp hastalığı riskini azaltır.
 • Kan şekerini düzeltmeye yardımcı olur ve diyabet riskini azaltır.
 • Hücresel fonksiyonlarınızı iyileştirir.
 • Yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Vücutta serbest kalan radikalleri ortadan kaldırır.
 • Beynin, zihinsel odaklanma ve berraklığını belirgin oranda iyileştirir.

Hadidedikoduya.com ekibi olarak size ve sevdiklerinize stressiz, sağlıklı ve güzel günler dileriz.

 

[irp posts = ”3708″ name =” Çene Altı (Gıdık) Yağlarından Kurtulmanın Yolları ”]

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here