Bağışıklık Sistemini Güçlendirici 7 Etkili Yöntem

0
115 views
Bağışıklık Sistemini Güçlendirici 7 Etkili Yöntem
- Sponsor Bağlantılar -

Bağışıklık sistemini güçlendirici 7 Etkili Yöntemi uygulayarak sizde sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olabilirsiniz. Malum bağışıklık sistemi, bir çok faktörün bir araya gelmesiyle ancak bütünsel sağlığınızı koruyan bir sistem haline gelebiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmalı, bağışıklık sistemini güçlendirici besinler ve yiyecekler, doğal bağışıklı güçlendirici egzersiz yöntemleri, bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler neler? Tüm bu sorularınızın cevaplarını hadidedikoduya.com ekibi olarak sizler için derledik. Detaylar makalemizde…

Bağışıklık sistemi bütünsel sağlığımızı koruyan bir sistem. Bu sistemin ayakta kalabilmesi ve vücudumuzu hastalıklardan koruyabilmesi için bir çok farklı alanın iyileştirilmesi gerekiyor. Bunlardan bazılarını sıralamamız gerekirse stres kontrolünden beslenmeye, yeterli ve kaliteli uykudan egzersize kadar bir çok faktörün birleşiminden oluşmakta. Vücudu dış etkenlere karşı koruyan, virüs gibi zararlı mikroorganizmalara karşı savunmayı sağlayan bağışıklık sistemi; hormonal denge, iç organların sağlığı, kas ve kemik bütünlüğü gibi birden çok farklı mekanizmanın sağlıklı ve bir o kadarda düzenli işleyişe sahip olmasıyla dengesini korur. Bağışıklık Sistemini Güçlendirici 7 Etkili yöntemi sizler için sıraladık.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici 7 Etkili Yöntem

Zengin Beslenme İçin Antioksidanlar

Antioksidanca zengin beslenme vücut sağlığı için oldukça önemli. Çünkü antioksidanlar, vücutta zararlı bakterilerin ölümünü sağlayan beyaz kan hücrelerinin artışına yardımcı olurlar. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli ölçüde katkı sağlarlar. Antioksidanca zengin besinler şunlardır: Kırmızı meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, balık, yeşil çay, bitter çikolata, ekik, taze soğan, nane, fesleğen.

Olmazsa Olmaz Sarımsak

Eski çağlardan günümüze hem mutfakların vazgeçilmezi hemde bir çok  hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan sarımsak aynı zamanda antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bunu da bünyesinde bulundurduğu allicin adlı bileşiğe borçludur. Bu bileşik bütün hastalıkların altında yatan enflamasyonu engeller aynı zamanda serbest radikallerle savaşır. Bu nedenle sarımsak, bağışıklık sisteminin desteklenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.  

Bağırsak Sağlığı Oldukça Önemli

Vücudumuzda yer alan bağışıklık hücrelerinin %70’ine yakınının bağırsak duvarlarında bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu sebeple bağırsak sağlığı vücudun bütünsel sağlığı için oldukça önemli. Bağırsak sağlığı eşittir sindirim sistemi sağlığı diyebiliriz.

Dolayısıyla bu sistemin sağlıklı çalışması demek vücudun toksinlerden arınması demek. Ayrıca toksinlerden arınmak için kendi kendine detoks da uygular. Peki bağırsak sağlığını korumanın yolları nedir diye soracak olursanız. Cevap oldukça basit aslında. Probiyotik bakımından zengin gıdalarla ve lifli besinlerle beslenmek. Bu bağırsak florasını dengede tutmanıza yardımdı olacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak hem kalp atışınızı hızlandıracak buna paralel olarak da vücut sıcaklığını artıracaktır. Buda vücudun bakterilerle savaşmasına yardımcı olacaktır. Düzenli ritimle hareket etmek aynı zamanda beyaz kan hücrelerinde akışını da düzenlemeyi sağlayacaktır. Egzersiz güçlü bir antioksidandır. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı desteklediği yapılan araştırmalarla açığa çıkarılmıştır.   

Vücut İyi Bir Uykuyu Hak Ediyor

Çok uyumaktan ziyade kaliteli ve yeterli uyumak beden ve akıl sağlığı için oldukça önemli. Kaliteli bir uyku sonrası vücut, hastalıklara karşı koruyan ve onlarla savaşan hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur.

Alkol Alırken Bir Kez Daha Düşünün

Alkolü sık ve fazla miktarda tüketiyorsanız vücudunuza oldukça fazla şeker yüklemesi yapıyorsunuz demektir. Çok alkol tüketmek aynı zamanda beyaz kan hücre üretimi yavaşlatacağı için bağışıklık sisteminiz üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Beyaz kan hücresi az sa vücut savunması da o kadar az demektir. Vücut bakterilere karşı kendini savunamaz hale gelir. Alkol almayı bırakamıyorsanız en azından azaltın ve aldığınız alkole eşdeğer su tüketimine özen gösterin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler ve Gıda Takviyeleri

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin, mineral ve amino asitler hem tüketilen gıdalardan alınabileceği gibi hemde takviye ürünler üzerinden de alınabilir. Bu sağlığınızı desteklemeye oldukça yardımcı olur. Kemik sağlığını destekleyici kalsiyum alımını artıran D vitamini, bağırsak dostu olarak bilinen glütamin, enerjinizin artmasına ve hastalıklarla daha çok savaşmanıza yardımcı olan C vitamini, T hücrelerini destekleyici çinko bu takviyeler arasındadır.  Ayrıca adaptojen etkilere sahip ekinezya çayı (kirpi otu) bu takviyeler arasındadır.

 

 

 

Bunlara da Göz Atmanızda Yarar Var

Karbon Peeling Nedir, Karbon Peeling Evde Nasıl Yapılır?

Cildin daha genç görünmesi ve ciltte görülen sivilce, leke gibi sorunların ortadan kaldırılması için uygulanan işleme karbon peeling yöntemi denir. Karbon peeling nedir, evde nasıl yapılır? Sorularının cevabını sizler için araştırdık.

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here