Ayak Detoksu Nedir? Ayak Detoksunun Faydaları

0
196 views
Ayak detoksu nedir? Ayak detoksunun faydaları
Ayak detoksu nedir? Ayak detoksunun faydaları
- Sponsor Bağlantılar -

Ayak detoksu nedir, sorusuna cevap verecek olursak vücuttaki zararlı toksinlerin atılması amacıyla sağlık merkezlerinde uygulanan tedavi yöntemidir diyebiliriz. Bu toksinler soluduğunuz havadan gelebileceği gibi, evinizde kullandığınız çeşitli kimyasal ürünlerin kullanımından da kaynaklı olabilir. 

Malum çoğumuzun tempolu bir hayatı var. Bu tempoya gün içerisinde yorulan ayaklar şişerek cevap veriyor. İşte şişen bu ayaklarınızı dinlendirmek aynı zamanda güzel bir görünüme kavuşturmak amacıyla yapılan ayak detoksu nedir, ayak detoksu evde nasıl yapılır, ayak detoksunun faydaları, evde ayak detoksu malzemeleri, ayak detoksu işe yarıyor mu, gibi konuları sizler için araştırdık. Tüm merak ettiğiniz sorularınızın cevapları haberimizin detaylarında…

Ayak detoksu, sağlık ve güzellik merkezleri tarafından uygulanan bir yöntem. Bu yöntemde amaç ayakta bulunan sinir uçlarının uyarılması, tıkanmış olan ayak ter bezlerinin açılması ve vücudun ph seviye düzeyini alkali duruma getirilmesine yardımcı olmaktır. Bu sayede vücudun bağışıklı sistemi güçlenir ayrıca ayaklarda ödeme bağlı şişkinlerin azaltılmasına yardımcı olur.

Uzmanlara göre ayak detoksu; vücudun kalori yakmasına ve kan şekeri oranını düzenlemesine yardımcı olduğunu belirtmişlerdir. Ruh sağlığının iyileşmesine bile birebir faydası olduğu görüşünde ise birleşiyorlar. Diyabet (şeker) hastalarının yaşamış oldukları ödeme bağlı ayak şişkinliğinin yani ödemin atılmasını kolaylaştırıyor.

AYAK DETOKSUNUN BİLİNMEYEN FAYDALARI

Ayak bakımı nasıl yapılır
Ayak bakımı nasıl yapılır
  • Ayaklardaki ödeme bağlı şişlikleri azaltır
  • Vücuttaki zararlı toksinleri atmaya yardım eder
  • Vücudu yatıştırmaya ve ruh sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur
  • Vücut bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar
  • Kalori yakmayı ve kilo vermeyi kolaylaştırır
  • Kardiyovasküler (kalp, damar sağlığı) sağlığının artmasına faydası vardır
  • Kan şekerinin normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur
İlginizi Çekebilir: Huzursuz bacak sendromu, kişiyi özellikle istirahat zamanlarında oldukça rahatsız eden, bacaklarda hissedilen, karıncalanma ya da uyuşmaların sıklıkla yaşandığı bir rahatsızlık türüdür. Huzursuz bakaca sendromu ndir, tanı ve tedavi yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmek için hemen hadidedikoduya.com/saglik/rls-huzursuz-bacak-sendromu-nedir-nasil-tedavi-edilir-4106.html adresini ziyaret edin.

AYAK DETOKSU İŞE YARIYOR MU? İŞTE GERÇEKLER…

Detoks bantları ya da iyonik ayak detoks cihazı kullanarak yapılan detoks işleminin işe yarayıp yarmadığı konusunda hala tartışmalar devem ediyor. Fakat iyonik ayak detoksunun, yapılan araştırmalar neticesinde vücuttaki zararlı maddeleri (demir, zehir gibi) temizlediği kanıtlanmış durumda.

 

EVDE UYGULAMANIZ İÇİN GEREKEN DETOKS MALZEMELERİ

Eviniz de bulunan karbonat, ağız gargarası, sirke gibi birçok malzemeyle bu işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Ayrıca satın almanız gereken malzemeler yapacağınız küre göre deniz tuzu veya epsom tuzu.

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ AYAK DETOKSLARI VE YAPMA YÖNTEMLERİ

 

Evde ayak detoksu nasıl yapılır
Evde ayak detoksu nasıl yapılır

Deniz Tuzu ve Karbonat İle Detoks Uygulaması

Bir bardak karbonatı ve deniz tuzunu su dolu bir leğen içerisinde iyice eritin. Leğen içerisindeki su ayaklarınızı yakmayacak dereceye geldiğinde ayaklarınızı daldırın ve 45 dakika kadar bekletin. Her gün bu detoksu uygulayabilir ve ayaklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.

Epsom Tuzu ve Sirke İle Ayak Detoksu Uygulaması

1 litre su içerisine 2 çorba kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı epsom tuzu koyun ve eriyene kadar iyice karıştırın. Yarım saat boyunca ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Daha fazla kür için malzemeleri ve suyu oransal olarak artırabilirsiniz.

Ağız Gargarası (Ağız suyu) İle Detoks Uygulaması

Ayağınızı yakmayacak şekilde sıcak olan bir kab suyun içerisine 2 ölçek ağız gargarası koyun ve iyice karıştırın. Sonrasında bu suyun içerisine ayaklarınızı daldırın ve yarım saat boyunca içerisinde bekletin.

Ayak Detoksu Pedleri İle Detoks Uygulaması:

Kozmetik dükkanları ve internet üzerinden çok rahat ulaşabileceğiniz ve temin edebileceğiniz ayak detoksu pedleri yardımıyla da uygulama yapabilirsiniz. Bu pedleri yatmadan önce ayak tabanınıza yapıştırabilir ve sabah uyandığınızda çıkarabilirsiniz.  

İlginizi Çekebilir: Etkileyici ve harika bir gülüşü kim istemez. Vereceğimiz öneriler ile herkesin ilgi odağı olacak ve fotoğraflarda daha fotojenik çıkacaksınız. Kendinize güveniniz artacak. Önerilerimize bakmak hadidedikoduya.com/yasam/etkileyici-bir-guluse-sahip-olmak-icin-5-oneri-4134.html adresini ziyaret edin.
- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here