At Kestanesinin Bilinmeyen 11 Faydası

0
284 views
At kestanesinin faydaları
At kestanesinin bilinmeyen 11 faydası
- Sponsor Bağlantılar -

Normal kestaneye benzemesinin yanında tadı oldukça faklı olan at kestanesi yüzyıllar boyunca alternatif tıp için vazgeçilemeyen bir besin maddesi durumunda. İçerdiği güçlü çözücüler sayesinde ağrı ve varis gibi birçok sağlık problemine iyi geliyor. Krem halinde sürülmesi halinde kan akışını düzenliyor, kramp şikâyetlerini azaltıyor.

Peki, at kestanesinin ve bu kestane ile yapılan kreminin faydaları nelerdir? İşte at kestanesinin bilinmeyen 11 faydasını hadidedikoduya.com ekibi olarak sizler için hazırladık. Detayları öğrenmek ve at kestanesine ait bilinmeyenleri öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin…

at kestanesinin faydaları
at kestanesinin faydaları

At kestanesinin Kafkaslardan  Ön Asya’ya Balkanlardan Himalamayalara yayılmış oldukça geniş bir ana vatanı vardır. Avrupa’ya ise oldukça geç gelmiştir.  Avrupa da 1576 yılında ilk keşfedildiğinde alternatif tıp alanında da kullanılmaya başlandı.  At kestanesi tam bir mucizedir ve doğal olarak ilaç haline getirildiğinde varis ve göğüs ağrılarına iyi gelmektedir. Uzmanlar bu doğal ilacın basuru ve varisli damarları iyileştirdiğini de keşif etmişlerdir. Çoğu soğuk algınlığı ilaçlarının hammaddesinde at kestanesi tohumları kullanılmaktadır ve ilaç endüstrisi için vazgeçilmezler arasında yerini almıştır.  

At kestanesi ağacının geniş gölgesinin bulunması sebebiyle süs bitkisi amacıyla yetiştirilirler. Ağacın boyu 30 metreye kadar ulaşabilir. Meyvelerinin tadı normal kestanelere nazaran acı olduğu için zehirli olduğu düşünülen At Kestanesinin faydaları ise saymakla bitmez. Bizde at kestanesi denmesinin sebebi ise öğütülüp atın yemine katılmasından dolayıdır. Birçok çiftlik hayvanı tohumlarını büyük iştahla yer. Çünkü içerisinde saponin, tanen, nişansta, adenozin, fitosterin, kalın yağ, aesculin, P, C, K ve B1 vitaminlerini barındırır. Vücut ağrılarınızı dindirmenin yanın da iyi bir kas gevşeticidir.

Kestane dikenli bir kabuğa sahiptir, meyvesi bu dikenli kabuğun hemen altındadır ve oldukça etlidir. Kestane çift bir katmandan oluşmuştur. Hasadı Ağustos aylarında yapılır. Doğada P vitamini barındıran çok az besin bulunur. Fakat at kestanesi  P vitamini bakımından oldukça zengin olması sebebiyle Osmanlı Sarayına kadar girebilmiştir. Cilt bakım ürünü olarak kullanılan eşsiz doğal güzellik ürünlerinden bir tanesidir. Ezerek yağını çıkarabilir bu yağ ile cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Bu sayede doğal yollardan cildinizi yenileyebilir, yaşlanma etkilerini geciktirebilirsiniz. Bu nedenle kozmetik sanayisinde de oldukça çok kullanılır, üretilen birçok güzellik kreminin içeriğinde de vardır.    

At Kestanesinin Bilinmeyen 11 Faydası. Hangi Hastalıklara İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

at kestanesi hangi hastalıklara iyi gelir
at kestanesi hangi hastalıklara iyi gelir

Çevresel faktörlerin üzerine birde sağlıksız beslenme eklenince de vücutta iltihaplı enfeksiyonlar oluşuyor. Bu enfeksiyonların vücuttan dışarı atılmasında ve bu enfeksiyonlara yol açan hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

İçeriğinde yer alan büzücü maddeler nedeniyle sivilce ve akne ya da ter bezlerinden kaynaklı açılmış olan gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur. Yara veya yaralanmalardan kaynaklı izleri kapatır.

Eklem ve eklem yerlerinde romatizma veya iltihap kaynaklı ağrıların dindirilmesine yardımcı olur.

Kronik yorgunluk ve stresin önlenmesinde oldukça faydalıdır. Ayak tabanına ya da alna sürüldüğünde kan akışını hızlandırır. Vücuttaki kan dolaşımını düzenler, sinirler ile beyin arasındaki iletişi artırır.

Yüzde ya da vücutta meydana gelen kılcal damar çatlamalarını giderir. Özellikle yüz bölgesindeki kılcal damarların tedavisinde oldukça etkilidir.

Vücuttaki sakmış derileri toplayarak kırışıklığı engeller, yaşlanma belirtilerini belirgin olarak azaltır.

Öksürüğü engelleyici özelliği vardır. Göğüs bölgesine sürülen at kestanesi kremi o bölgeyi yumuşatır ve var olan öksürüğünüzün giderilmesini sağlar.

Varis, hemoroit ve ya flebit gibi hastalıklardan muzdaripseniz tonik etkisi sayesinde bu hastalıkların iyileşmelerini belirgin bir şekilde hızlandırır.

Koltuk altınıza sürdüğünüzde terleme etkisi yapar. Bu terleme ile birlikte vücuttaki toksinlerin atılması sağlanır. Buda üst solunum enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır.

Basura iyi geldiği uzmanlar tarafından keşfedilmiştir.

Saç dökülmesine karşı yağı oldukça etkilidir. Dökülmesini önlemenin yanı sıra saç derisini yeniler.

at kestanesi
at kestanesi
İlginizi Çekebilir: Sağlıklı ve hızlı zayıflamayı kim istemez ki! Sizde başarabilirsiniz. Yeterki kendinize inanın ve bir şans verin. İşte size Karatay Diyeti ve Diyet Listesi.Bilgi almak için hadidedikoduya.com/diyet/saglikli-ve-hizli-zayiflatan-karatay-diyeti-nedir-nasil-yapilir-4067.html adresini ziyaret edin.

Evde At Kestanesi Kremi Nasıl Hazırlanır?

Yarım kilo kadar at kestanesini soyarak çekirdeğini çıkarın. Çekirdekleri iyice döverek toz haline getirin. İçerisine bir şişe kadar elma sirkesi ekleyin ve evinizin güneş görmeyen bir yerinde 20 ila 25 gün kadar bekletin. Bu karışımı vücudunuzdaki ağrıyan her bölgenize sürebilirsiniz. At kestanesi kremini günde en az bir kere uygulayın. Basur probleminiz için ise; 1 yemek kaşığı kadar at kestanesi tozu, bir tatlı kaşığı kadar kantaron yağı, bir yemek kaşığı kadar ozon yağı ve 1 tatlı kaşığı kadar kuşburnu tozunu bir tencere içerisine koyarak kaynatın. Lapa halindeki karışımı ılıyınca basurlu bölgenize sürün.

Soğuk Algınlığı İçin At Kestanesi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ezilmiş kabuğunu kaynatarak tüketebilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı kadar ezilmiş kabuğun üzerine 3 bardak su ekleyin ve bu karışımı kaynatın. Kaynama sona erdikten sonra bu karışım 2 saat kadar soğumaya bırakılır. Suyunu süzerek tüketebilirsiniz. Bu çay hazımsızlık, soğuk algınlığı, ani ateşlenme gibi hastalıklara oldukça iyi gelecektir.

İlginizi Çekebilir: Evde yapabileceğiniz doğal temizlik ürünü tarifleri ile evinizi tertemiz yapabilir ve kimyasallardan uzak temizleyicileri kendiniz çok rahat hazırlayabilirsiniz.Bilgi almak için hadidedikoduya.com/pratik-bilgiler/evde-yapabileceginiz-dogal-temizlik-malzemeleri-4208.html adresini ziyaret edin.
- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here