Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı?

0
101 views
Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı?
- Sponsor Bağlantılar -

Kadınların en çok sevdiği çiçeklerin başında gelmektedir. Ancak orkide satın alırken nelere dikkat edilmeli, evde nereye konmalı, bakımı nasıl yapılmalı? Tüm bilmeniz gerekenler yazımızda…

Kadınlar kadar narin ve güzel olan orkide, bakıldıkça ve sevildikçe ömrü uzar. Aynı zamanda duyguludur onlar. Dikkat çeken renkleri ve güzelliği ile bizi etkiler adeta mest eder. Sizin göstermiş olduğunuz sevgi ve ilgiye rengârenk çiçekleriyle cevap verir. Orkideye ne verirseniz o ölçüde karşılığını alırsınız. Maalesef bu konuda kafalar karışık birazcık. Orkide bakımına zor diyenlerde var kolay diyenlerde. Gelin size alışılmışın dışında öneriler sunalım ve zor ya da kolay olduğunun kararını siz verin. Umarım sizlere faydası olur.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Orkide Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhtişamın ve zarafetin sembolüdür orkideler. Orkide satın alırken nelere dikkat edilmeli? Size birkaç ipucu:

 • Orkidenin büyük olanlarını tercih edebilirsiniz. Çünkü evinizin ya da ofisinizin ortamına daha kolay uyum sağlarlar.
 • Diğer bakmanız gereken saksının dışında görünen kök durumu. Eğer görünen kökler fazla ise ve dolgun duruyorsa o orkideyi gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.
 • Diğer bakmanız gereken nokta ise gövde ve yapraklar. Eğer orkidenin gövdesi kararmış ya da incelmişse veya yapraklarında sararma durumu varsa o orkideyi satın almamakta fayda var. Çünkü orkide hastalanmış olabilir.
 • Çiçekleri açmış olanları değil tomurcuğu çok olanı tercih etmek yararınıza olabilir. Çünkü çiçekler bir süre sonra dökülmeye başlayacaktır.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı? Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 • Orkide evinize ya da ofisinize alışmalı. Bunun için orkide satın almadan önce orkide için uygun yeri belirlemek oldukça önemli. Koyacağınız yerin direk güneş ışığı almaması ancak aydınlık olması oldukça önemli. Evinizin doğu cephesine bakan kısımlarında daha iyi gelişirler. Burada yapılan yaygın hatayı düzeltmekte fayda var. Orkidelerinizi pencere önüne direkt koymaktan ziyade kenarlarına koymanız oldukça önemli.
 • Doğru yere koyup koymadığınızı orkidenizin yapraklarını gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Eğer yapraklar zeytin yeşili ise orkide yerini sevmiş demektir ancak yapraklar koyulaşmış iseler yeteri kadar ışık almıyor demektir. Yerini değiştirmenizde fayda var.
 • Orkideniz şeffaf ve saydam bir saksıda olmalı. Yerini sık sık değiştirmekte yapılan hatalar arasındadır. Çünkü yerine alışan orkide kendini güvende hissedecek özgürce büyüyüp serpilebilecek.
 • İdeal oda sıcaklığı gündüz 23 derece akşam ise 18 derece.
 • Ara ara yumurtayı pişirdiğiniz suyu soğutup orkidelerinizi sulayabilirsiniz. Bu oldukça besleyici sulama yöntemlerinden bir tanesidir. Ancak dikkat edin orkidenin köküne direkt dökmeyin çürümesine yol açabilir. Onun yerine banyolama yöntemini kullanabilirsiniz.
 • Banyolama işlemi ile sulamak, su dolu kaba orkidenizi batırıp çıkarmaktır.
 • Sulama genel olarak 4-7 gün arasında olup bu genel kural değildir. Bulunduğu ortama göre kendinizde karar verebilirsiniz. Çok su vermek orkideye yarardan çok zarar verecektir. Suya ihtiyacı olup olmadığını toprağın nemine bakarak karar verebilirsiniz. Orkideler, yaz aylarında daha çok su isterken kış aylarında daha az sulanma isteyebilir.
 • Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise orkidelerin kuraklığa dayanıklı olmamaları durumudur. Her zaman toprağının bir miktar nemli olmasında fayda var.
 • Haftada çok az gübrelemek gerekiyor. Çok gübre orkidenize yarardan çok zarar verebilir.

Orkide Nasıl Budanmalı?

Orkideler çiçek açarken yeni yaprak çıkarmaz. Yaprak açarken de çiçek açmaz. Bizler maalesef orkidelerin çiçeksiz hallerini pek sevmeyiz. Hâlbuki iyi bir bakıma ve sevgiye o zamanlarda ihtiyaç duyarlar. Çiçekler döküldükten dalların kuruması beklenmemeli budama işlemi yapılmalıdır. 3 boğum sayılmalı üç boğumdan itibaren bir parmak yukardan budama yapılmalıdır. Kesilen yer mutlaka kapatılmalıdır ki kuruma işlemi devam etmesin.

Son olarak toprak değiştirme işlemi yapıyor iseniz, eski toprakla yeni toprağı karıştırmanızda fayda var.

Bol Çiçekli Günleriniz Olsun!

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here