Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

0
50 views
Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?
- Sponsor Bağlantılar -

Evinizde kötü kokularla baş edebilmeniz için neler yapabilirsiniz? İşte size evdeki kötü kokular nasıl giderilir ile ilgili tüyolar…

Maalesef özellikle büyük şehirde yaşayan insanlar için bir kâbus haline dönüşen kötü kokular bazen günlük yaşantımızı daha çekilmez hale getiriyorlar. Apartman da yaşayanların daha iyi bilebileceği gibi bir birine karışan yemek kokuları, pencereyi açmak istediğinizde dışarıdan evinize gelen egzoz kokusu, toz vs. vs. Peki bunun yerine evinizin daha ferah ve mis kokmasını mı istiyorsunuz? İşte size evinizin mis gibi kokması ve temiz bir ortamda dinlenmeye çekilmeniz için size anlatacağımız pratik bilgileri dikkate alın…

Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Balık Kokusunu Önlemek ve Gidermek İçin

Çoğu kişi balığı yemeği sever ancak kokusuna dayanamaz. Bu nedenle evinde balık yapmak istemezler. Komşusu balık pişirdiğinde gelen o koku dayanılmaz hale gelir. Kokusu kötü olsa da lezzetli bir o kadar da faydalıdır balık. Sizi anlayabiliyoruz balık kokusunu yok etmek oldukça zor. Ancak az sonra vereceğimiz önerileri dikkate alırsanız eminim sizde evinizde balığı hem severek pişirecek hem de afiyetle yiyeceksiniz. Balık kokusunu yok etmek istiyorsanız ocağınızın üzerinde yakacağınız bir tutam çay oldukça etkili olacaktır. Veya bunun yerine küçük bir tencerede kaynatacağınız sirkeli su ile balık kokusundan kurtulabilirsiniz. Bıçağınızda ki kokuyu çıkarmak için, bir tutam karabiberi bıçağın üzerine ekerek kuru bir bez yardımıyla ovarsanız kokunun yok olduğunu fark edebilirsiniz. Veya kullanamadan önce bıçağın her iki yüzünü limon suyuyla ovarsanız da etkili olacaktır. Balık yedikten sonra ellerinizi defalarca yıkasanız bile kokusunun gitmediğini fark edersiniz. Biz limon suyunu yedikten sonra ellerimize süreriz. Ancak bu yanlış bilinen bir doğru. Balığı yemeden önce limon suyuyla ellerinizi ovarsanız yıkayınca balık kokusunun olmadığını göreceksiniz.  Yani anlayacağınız balığı yedikten sonra değil yemeden öne limon suyunu sürmek etkili olacaktır.

Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Kızartma ya da Sebze Haşlarken Ortaya Çıkan Kokuyu Gidermek İçin

Bazı yemekleri pişirirken ne yaparsanız yapın kokularının eve yayılmalarını önleyemezseniz. Kızartma ya da sebze haşlarken camları da açsanız, aspiratörünü de çalıştırsanız nafile. Bu nedenle sebze haşlarken suyuna bir parça mantar tıpası atarsanız kokusunun yayılmasına engel olabilirsiniz. Aynı şekilde kızartma yaparken kızgın yağa atılan bir sap maydanoz da ağır yağ kokusunun yayılmasına engel olacaktır.

Soğan Kokusunu Önlemek

Yemeklerin vazgeçilmezidir soğan. Ancak bazı insanlar pişmekte olan bu soğan kokusundan bir hayli rahatsız olurlar. Ancak bunu engellemenin de pratik bir yolu var. Soğanı sote yaparken içine atacağınız bir iki adet karanfil kokunun yayılması önlemek için yardımcı olacaktır.

Sarımsak Kokusunu Önlemek ve Gidermek İçin

Sarımsak yediniz ancak eve misafir geldi ya da aniden bir yere davet edildiniz. Hep nedense bu anları hepimiz yaşamışızdır. Merak etmeyin ağzınızda oluşan bu kokuyu gidermenin en iyi yolu bir bardak süt içmekten geçer. Ellerinizde kalan sarımsak kokusunu da gidermek için avucunuza biraz tuz alın ve hafif nemlendirdikten sonra ovun. Ellerinizi sabun ile de iyice yıkadıktan sonra kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Buzdolabında Oluşan Kokular

Bazen yiyecekleri buzdolabına üzerini örtmeden yerleştirmek zorunda kalıyoruz. Buda dolabınızda hoşa gitmeyen kokuların oluşmasına neden oluyor. Buzdolabında oluşan bu kokuları gidermenin en iyi yolu bir miktar karbonattan geçiyor. Çay tabağı ya da uygun bulduğunuz bir kabın içerisine bir miktar karbonat koyun. Ağzı açık bir şekilde buzdolabınıza yerleştirin. Tüm kokuların kaybolduğunu göreceksiniz. Aynı şekilde bir kap sirkede oldukça iyi iş görür.

Boya Kokusu

Hepimiz iyi biliriz ki boya ya da badana yaptıktan sonra evimizde inanılmaz koku olur. Bu kokuyu çıkarmak ise bir hayli zordur. Kokunun çıkması günlerce hatta bazen haftalarca sürebiliyor. Oysaki boya yapılan odanın içerisine bir tas bayat ekmek bırakın. Ertesi gün aynı şekilde bir tas içerisinde kaynamış süt bırakın. İnanın bu yöntemle boya kokusunun kaybolduğuna sizde şahit olacaksınız.

Çekmecelerdeki Kokular

Mutfağınızda doğal olarak yemek yapıyorsunuz. Bu kokular zamanla dolap ve çekmecelerinize siniyor. Bu önlemek için dolap ve çekmecelerinizi ilk önce ispirtolu su ile silmelisiniz. Daha sonrasın da dolap ve çekmecelere küçük bir kap içerisinde un, hardal ya da kokulu sabun yerleştirin. Özellikle kızartma yaparken dolap ve çekmecelerinizi kapalı tutmaya özen gösterin.

Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Odalardaki Kokular

Ne kadar iyi havalandırırsak havalandıralım odalara yinede o kötü koku bir şekilde siner. Özelliklede tatil dönüşü maruz kaldığımız koku oldukça kötüdür. Bunu önlemenin en basit yolu odalarınıza küçük kaplar içerisinde kurutulmuş lavanta çiçeği koymak.

Tencerelerdeki Kokular

Uzun süre kullanmadığınız mutfak gereçlerinin içerisine bir parça kuru kahve koyarak yok edebilmeniz mümkün. Kahve yoksa bir parça şekerde aynı işi görür. Ancak tenceredeki koku hala çıkmadıysa içerine bir parça limon koyup, üzerine biraz su katın ve kaynatın. O ısrarcı kokudan eser kalmayacaktır.

Kıyafetlerdeki Naftalin Kokusu

Giysilerimize sinen naftalin kokusunu gidermenin en etkili yolu, onları soba ya da kalorifer peteği yanına asmaktır. Çünkü naftalin kokusu sıcaktan nefret eder. Ancak dikkat etmenizde fayda var. Kokuyu yok edeceğim derken kıyafetlerinizi yakmayın. Hoş kokulu, ferah ve sağlıklı günler sizin olsun…

Bir önceki yazımız olan çalışan kadınlar için pratik temizlik yöntemleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here