Yaşa Göre Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyız?

0
64 views
Yaşa Göre Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyız?
- Sponsor Bağlantılar -

Sağlıklı cilde sahip olmayı kim istemez. Ancak yapılan yanlışların ilki yaşınıza göre cilt bakımını yapmamanız. Yaşa göre cilt bakımını nasıl yapmalıyız? Her yaş dönemine ve cilt tipine göre bakım önerilerimiz hadidedikoduya.com’ da…

Yaşa Göre Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyız?

20’li Yaşlarda Cilt Bakımı

Bu yaşlarda hormonlar en üst seviyede çalışmakta. Bu iyi bir şey. Çünkü östrojen adındaki hormon cildin daha sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlıyor. Ancak, bu yaşında getirdiği bazı problemler bulunmuyor değil. Bazen bu bile başlı başına işin içinden çıkılamaz hale getirebiliyor insanı. Evet yanlış duymadınız sivilce probleminden bahsediyoruz. Bunu önlemek adına, cildinizi sabah ve akşam temizlemeniz, kir ve yağdan düzenli olarak arındırmanız son derece önemli. Kullandığınız temizleyici özellikle sabunsuz olmalı. Bu  cildinizin kurumaması adına son derece önemlidir. Cildinizi güzelce duruladıktan sonra tonik uygulayabilirsiniz. Hep cildin PH  dengesini düzenler hem de temizleyici artıklarından arındırır. Ancak unutmamak gerekir ki toniğin azı karar çoğu zarardır. Daha sonra cilt tipinize uygun nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayrıca, yirmili yaşlarda cildinizin daha mükemmel görünmesini adına için sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmalı, sağlıklı beslenme ve düzenli uykuya önem vermeniz gerekmekte.
25 yaşından sonra ise göz çevrenizde oluşabilecek kırışıklıklar için göz çevresi kremi kullanabilirsiniz. Serum ile mini bir kür yaparak cildinizi canlandırmanız gerekebilir.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

Bu yaşlar da sağlıklı beslenme önemli. Yüksek protein içeren besinler, balık, vitamin bakımından zengin meyve ve sebzeler tüketmek, bol su içmek cildinizin yaşlanmasını geciktirir. Cildinizin çok daha genç görünmesini sağlamakla kalmayacak daha sağlıklı görünmesini de sağlayacaktır. Yaşlanma karşıtı ürünleri de düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca 20′ li yaşlarda uyguladığınız bakımın yanı sıra göz çevresi için özel hazırlanmış göz çevresi kremlerinden kullanabilirsiniz. Uyandığınız zaman göz çevresinde şişmeler görüyorsanız çayla kompres yapmak yada dilimlenmiş salatalık koymak iyi gelecektir.

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

Bu yaşa girmiş kişilerde 40 yaş sendromuna görülmesi olası. Çünkü cildi eskiye nazaran daha kırışık ve cansız görünecektir. Ancak belki bu belirtileri durdurmanız mümkün olmasa da yavaşlatabilirsiniz. Balık yağı gibi zengin yağlar kullamanın yanında proteince zengin besinler tüketmek gerekir. Bu cildinizin elastikiyetini koruduğu gibi cildinizin yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Bu

yaşlarda eskisine nazaran sporu düzenli olarak yapmakta da fayda var. Yediklerinize  dikkat ederseniz ve cilt masajı uygularsanız yaşlanmayı geciktirirsiniz.

Yüzünüze dairesel hareketlerle temizleme sütü uygulayabilirsiniz. Ancak sadece yüzünüze değil boynunuza da uygulamanız da fayda var. Nemini kaybetmiş ciltte nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Kullandığınız ürünün hiyalüronik asit ve gliserol içerikli olmasına özellikle dikkat edin. Çünkü bu aktifler, deri katmanlarında suyun tutulmasına yardımcı olur.

50 ve 60’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

Bu yaşlarda hormonlar alt seviyede çalışmakta. Özellikle menopoz’ un da etsiyle ciltte ki değişimler daha hızlı gerçekleşmekte. Östrojen seviyesinin de azalmasıyla da ciltte kuruma şikayetleri artar. Bunu önlemek adına cildinizin ihtiyacı olan yağları (balık yağı vb.) tüketmekte fayda var. Ayrıca düzenli yürüyüşler ve sağlıklı beslenme bu yaşlar da sağlıklı görünmenin olmazsa olmazları arasında.  

Cilt Tipine Uygun Bakım Önerileri

– Kuru Cilde Sahipseniz : Alkol bazlı tonik kullanmaktan vazgeçin. Alkol bazlı tonikler cildinizde ki kuruluğu artırmaktan başka bir işe yaramıyor.
Yağlı Cilde Sahipseniz : Cildinizi haftada bir, tanecikli bir ovalama ürünüyle ölü hücrelerinden arındırmanız da fayda var. Cildinizde irileşmiş gözenekler bulunuyorsa, cildinizi lavanta kompres tekniği ile her gün derinlemesine temizliğini yapın. (Lavanta Kompres Tekniği : Geniş bir kaseyi ılık suyla doldurun ve içine beş damla kadar lavanta yağı ekleyin. Lavanta yağının kokusunu içinize çekerken temiz bezi ılık suya daldırıp iyice ıslatın ve cildinizin her yerine bastırın. Lavantanın iyileştirici ve ferahlatıcı özellikleri vardır; cildinizi temizlemenin yanında aynı zamanda sinirlerinizi de yatıştırıcı özelliği vardır.)
– Karma Cilde Sahipseniz :  karma cilde sahipseniz işiniz birazcık daha zor. Çünkü cildinizde nerelerin neme ihtiyaca olduğu belirlemeniz gerekiyor.  Farklı türdeki bölgeleriniz için farklı maskeler yapmalısınız. Daha kuru bölgeler için daha nemli maskeler yaparken daha yağlı bölgeler içinse kil maskesi yapmanızda fayda bulunmakta.

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here