Cilt Bakımında Kiraz Özü

0
323 views
Cilt Bakımında Kiraz Özü
- Sponsor Bağlantılar -

Kulağa garip geldiğinin biz de farkındayız. Muhteşem kokusu nedeniyle şampuanlarda ve duş jellerinde yer alan kiraz özü artık cilt bakım ürünlerinde.

Biz kadınlar olarak doğal ürünlere yöneldikçe güzellik sektörü de bundan nasibini aldı ve natürelliğe yöneldi. Artık yazın rengârenk meyvelerle dolup taştığı günleri yaşıyoruz. Yaz ayı ile birlikte cilt bakımın rutinleri arasına yeşil çay, ananas, avokado gibi meyveler dâhil olmuştu. Kirazlarda doğallığından dolayı nasibini aldı ve cilt bakımının vazgeçilmezleri arasına girmeye aday hale geldi.

Zaten muhteşem kokusu nedeniyle şampuan ve banyo jellerinde uzunca süredir kullanılan kiraz özü bir seviye atlayarak cilt bakım ürünlerine taşınmış oldu. Meğer kirazların güzel kokusu ve tadının yanında çok fazla yararı da varmış! İştahımızı kabartmasının yanında, cildimizi de derinden besliyor.  Bu doğal güzelliği pek çok zaman cilt bakım ürünlerinde direkt “kiraz özü” diye açık bir şekilde görüyoruz çünkü kiraz özünün pek çok bilimsel adı var. Mağazalarda kiraz özlü ürünleri yakalamak için aşağıdaki isimleri aklınızı bir köşesine not etmeniz de fayda var:

Prunus Serotina: Oldukça komplike duyulsa da, ‘prunus serotina’ kiraz özünün en temel bilimsel adı durumunda. 

Acerola: Sadece tropik bölgelerde bulunan bir çeşit kiraz olan ‘acerola’ aynı zamanda ‘Barbados kirazı’ olarak da biliniyor. Genelde öksürük ve soğuk algınlığı kürü olarak kullanılan acerola, cilt bakım ürünlerinde de kullanılabiliyor.

Turta Kirazı: Tatlı ismi gibi duyulan ‘tart kirazı’ genelde besin takviyesi ürünlerinin içerikleri arasında kendine yer buluyor. 

Cilt Bakımında Kiraz Özü

Kiraz özünün cilde ne gibi faydaları var?

Cilt için muhteşem bir antioksidan kiraz özü. Bu nedenle çevre etkilerine karşı gelerek mevcut şişkinlikleri azaltıyor. İçerisinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde cildinizi aydınlatıyor. Cildinizdeki hiperpigmentasyonu düzeltebiliyor. Aynı zaman da birçok besin takviyesinin vazgeçilmezleri arasında kiraz özü. Eklemlerdeki ürik asiti azaltarak, vücuttaki antioksidan seviyesini dengeliyor.

Kiraz Özü Hangi Cilt Tipleri İçin Uygun?

Kiraz özü çoğu cilt tipine uygun olsa da, özellikle kuru ciltli kişiler tarafından tercih ediliyor. Doğal bir nemlendirici durumunda olan kiraz özü, cildin aydınlatılmasını sağlamanın yanın da mat cilt sorununu da ortadan kaldırıyor. Kuru cilt tipine sahipseniz yoğun kiraz özü içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz. Cildiniz kuru ancak yağlı bir cilde sahipseniz daha hafif kiraz özlü ürünleri kullanmanızda fayda var. Dengeleyici ve koruyu özelliklere sahip olan kiraz özü, ciltte bir bariyer oluşturarak çevre etkilerine karşı mücadele ediyor. Cildinizde akne sorunu olanlar dikkat! Kiraz özü yüzünüzdeki kızarıklıkları azaltıyor ve içeriğinde doğal olarak bulunan anti-mikrop özelliği sayesinde gözeneklerinizi derinden temizliyor.

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here