Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Temizlenir?

0
63 views
Yeni doğan bebeklerde göz çapaklanması nasıl temizlenir?
Yeni doğan bebeklerde göz çapaklanması nasıl temizlenir?
- Sponsor Bağlantılar -

Yeni doğan bebeklerde alerji, göz nezlesi vs. gibi sebeplerle göz çapaklanması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Peki göz çapaklanması nasıl temizlenir, anne sütü iyi gelirmi, çapaklanma nasıl temizlenmeli? Tüm bur sorularınızın cevaplarını hadidedikoduya.com ekibi olarak sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde…

Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Neden Oluşur?

Bebeklerde göz çapaklanmasının neden oluşur?
Bebeklerde göz çapaklanmasının neden oluşur?

Bebekler oldukça hassas varlıklardır ve bakımınıza ihtiyaç duyarlar. Ne kadar iyide baksanız da bebeğinize, bu hassaslıkları nedeniyle birçok sağlık problemiyle karşılaşması ise kaçınılmazdır. Bu nedenle doğdukları andan itibaren, pek çok hastalıkla mücadele etmek durumunda kalan bebeklerin en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesi de göz çapaklanması durumudur. Peki yeni doğan bebeklerde göz çapaklanması neden oluşur?

Bebeklerde göz çapaklanmasına neden olan asıl problem göz yaşı kanallarında meydana tıkanma. Göz yaşının asıl görevi gözlerin göz çukurları içerisinde rahatça hareket edebilmelerini sağlamaktır. Görevini tamamlayan göz yaşı, göz yaşı kanalları yardımıyla burnun içerisine akar. Ancak bu kanallardaki bir tıkanma göz yaşlarının akmamasına bunun neticesinde de çapaklanmaya neden olur. Bazı hastalıklarda bu tıkanmalara neden olabilir. Başlıcaları ise şöyledir: Kirpik dibi iltihabı, alerji, göz nezlesi, sinüzit, göz iltihabı. Fazla kalabalık ortamlarda bulunmakta enfeksiyon riskini artıracaktır.

Eğer sizinde bebeğinizde çapaklanma problemi meydana gelmişse ve bu durum süreklilik arz ediyorsa mutlaka doktora gitmenizde fayda var. Peki doktorlar bu durum için ne öneriyor? Bebeğinizi kontrol için gittiğiniz doktorunuz büyük olasılıkla bebeğinize günde 3 ila 4 kere uygulayacağınız antibiyotikli krem ve damlalar verecektir. Bazı doktorlar ise anne sütünün çapaklanmaya iyi geldiğini söylemektedirler. 

İlgili Yazı:

Yeni Doğan Bebeklerin Çapakları Nasıl Silinmeli?

Öncelikle temiz bir pamuğa ihtiyacınız var. Temiz bir pamuktan yeteri kadar bir parça kopardıktan sonra ılık suyla bir güzel ıslatın. Eğer bebeğinizin her iki gözünde de aynı problem var ise iki ayrı pamuk parçasını aynı şekilde hazırlayın. Hazırladığınız bu pamuklar ile bebeğinizin gözlerinin dışından başlayarak alt tarafa doğru nazikçe silin. Bebeğinizin gözlerini en kolay şekilde böyle temizleyebilirsiniz.

Bebeklerde Göz Çapaklanmasına Anne Sütü İyi Gelir mi?

Bebeklerde göz çapaklanmasına anne sütü iyi gelir mi?
Bebeklerde göz çapaklanmasına anne sütü iyi gelir mi?

Eğer doktorunuz izin verirse bebeklerde göz çapaklanmasına anne sütü de iyi gelir. Çapaklı olan göze anne sütü damlatın ve temiz bir pamuk yardımıyla nazikçe silin. Bu bebeğinizin gözündeki çapaklanma problemine iyi gelecektir. Anne sütü ne mucize ama!

Bebeklerde Göz Çapaklanması İçin Çay Pansumanı Uygulaması?

Bu uygulama yapılırken çayın ılık olmasına özen gösterilmelidir. Bebek teni bir yetişkine nazaran oldukça naziktir. Ilık bir çayın içerisine bir parça pamuk batırılır. Fazla olan çay sıkılarak pamuk arındırılmalıdır. Bu pamuk yardımıyla gözler nazikçe masaj yaparak silinir.

İlgili Faydalı Makaleler:

Facebook’ta hadidedikoduya sayfamızı beğenebilir, güncel yazılarımızı anlık olarak takibini yapabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here