Bebeklerin Aylarına Göre Ortalama Emzirme Sıklığı ve Süresi

0
117 views
Bebeklerin Aylarına Göre Ortalama Emzirme Sıklığı ve Süresi
- Sponsor Bağlantılar -

Yeni doğmuş olan bebeklerin aylarına göre ortalama emzirme sıklığı ve süresini sizler için araştırdık. İşte yeni doğum yapmış annelerin en çok merak ettiği konuların başında bebeğin ne sıklıkta ve ne kadar emmesi gerektiği…

Yeni doğan döneminde anneleri endişelendiren konulardan birisidir emzirme konusu. Acaba bebeğim aç mı kaldı ya da gereğinden fazla mı emzirdim soruları alır başını gider. Bu yazı bu tarz sorularınıza cevap verebilecek rehber niteliğinde. Peki yeni doğan bebek ne sıklıkta emmeli, iki emzirme arasındaki süre maksimum ne kadar olmalı? Uzun süre uyuyan bebeği uyandırıp emzirmeli mi, bebeğin ayına/yaşına ya da cinsiyetine göre emzirme süresi var mıdır?

Buradaki ana mantık annenin bebeğini ne sıklıkta emzirirse süt üretimi bir o kadar artmasıdır. Dolayısıyla bebeğin ilk aylarında sıklıkla emzirilmesi hem anne sağlığı hemde bebek sağlığı için oldukça faydalı. Doğumdan sonra bebeğin ne kadar emmesi gerektiği ya da başka bir ifadeyle ne kadarlık bir süre emzirilmesi gerektiğinin hesaplanması oldukça zor. Ancak ortalamalarla olaya yaklaşabilmek mümkün. Buradaki önemli olan nokta bebeğin her istediğinde annesini emmesini sağlayabilmekte. Bu sıklık gün içerinde 8-12 defa arası olabilir. Yeni doğmuş bir bebek tek bir meme için 15-20 dakika arası bir süre ayrılmalı. İki emzirme arası ise en fazla 3 saati geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Çünkü vaktinde doğmuş sağlıklı bir  bebek 2 saatte bir emzirilmelidir. Prematüre doğmuş bebeklerde bu süre daha kısadır.

Bebeklerin Aylarına Göre Ortalama Emzirme Sıklığı ve Süresi

İlk üç aylık iken emzirme süresi

Yeni doğmuş bebeklerin midesi oldukça küçük olduğundan ve anne sütü de çok kolay şekilde sindirilebildiğinden  çok çabuk acıkmaları normaldir. Bazen anneleri sıkılmasına da neden olan bu olay bebek sağlığı ve bağışıklığı için oldukça önemli.  Bebek her acıktığında emzirilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. İki emzirme arası 2 saati geçmemeli uyuyorsa bile uyandırılıp emzirilmesinde fayda bulunmaktadır. Bebek uzun süreler emmek istiyorsa, bir meme tamamen bitmeden diğerine geçirilmemesi gerekir çünkü bir sonraki emzirme de dolu bir memeden emzirmek daha kolay olacaktır.

İlk bir ayın sonrasında bebeğiniz kuvvetli emmeyi öğrenecek ve artık eskisine göre daha güçlü olacaktır. Başka nedenlerden dolayı ağlamıyorsa (gaz,hastalık vs.) bu dönemde her ağladığında emzirilmesi gerekir. Eskisine göre emme sıklığı düşecek bu sayı günde ortalama 6-7 defa olacaktır.  Bebeğiniz 5 saate yakın emmeden uyuyabilir dolayısıyla onu uyandırıp emzirmeye gerek yoktur. Uyku düzenini bu dönemde korunması gerekli ve elzemdir.

Üçüncü ayın sonunda

İki emzirme arası süreler uzar. 6. ayından itibaren ek gıdalara geçilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Ek gıdaya geçildiği andan itibaren emme sıklığı da kendiliğinden düşecektir. Günde ortalama 4-5 defa olabilir.

Unutulmaması gereken noktaların başında bebeğin her emme isteğinde onun emzirilmesi gerektiği. Şunu hatırlatmakta fayda var; her ağlamanın emmek için olmadığı gerçeği. Bu gibi durumlarda bebeği gözlemlemek uygun olacaktır. Ağlıyor ve dudaklarıyla aranıyorsa bu emme isteğinin bir işareti olabilir.  Yeni doğmuş olan bebekler her acıktığında uyanır ve karnı doyduğunda ise uyuması gayet normaldir. Bebeğinizi emzirmek sizdeki süt üretimini artırır.  Bebeğiniz büyüdükçe emzirme sıklığı da kendiliğinde düşecektir.

- Sponsor Bağlantılar -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here